Buderus Çelik  >  Hakkımızda  >  Buderus Edelstahl Tarihçe

Köklü bir tarih ve geleceğin çeliği

Girişimciliğe adanmış bir yaklaşım ve çelik üretme tutkusu Buderus Edelstahl’ın vizyonunu oluşturmuş ve şirketi başarıya ulaştırmıştır. 300 yıla dayanan şirket öyküsü ile Buderus Edelstahl GmbH Wetzlar’da faaliyetlerine devam ediyor.

1731 – 14 Mart 1731’de, 1. Johann Wilhelm Buderus, Laubach yakınlarındaki Hesse’de kurduğu Friedrichshütte işletmesi ile Buderus şirketinin temellerini atmış oldu. Şirket kısa sürede dökme demir ve ham demir faaliyetlerinde ün kazandı. Johann Wilhelm Buderus’un satın aldığı tesislerdeki ek döküm üniteleriyle şirket gelişmeye başladı.

1861/62 – Devam eden önemli yatırımlarla stratejik anlamda büyük atılımlar gerçekleşti. Main-Weser demiryoluna yakın olan tesis sayesinde ham demir ürünleri sevk etmek kolaylaşmıştı. 1862’de devreye alınan Deutz-Giessener demiryolu ile daha fazla cevher ve demir Lahn bölgesinden bağımsız nakledilebiliyordu.

1870 – Georg ve Richard Buderus, Wetzlar’da Sophienhütte tesisini kurdular.

1877 – Devam eden önemli yatırımlarla stratejik anlamda büyük atılımlar gerçekleşti. Main-Weser demiryoluna yakın olan tesis sayesinde ham demir ürünleri sevk etmek kolaylaşmıştı. 1862’de devreye alınan Deutz-Giessener demiryolu ile daha fazla cevher ve demir Lahn bölgesinden bağımsız nakledilebiliyordu.

1895 – Aile dışından bir isim, Eduard Kaiser yönetim kuruluna üye oldu. Şirkette aile devri sona ermiş oldu.Şirkette aile devri sona ermiş oldu. Çimento ve demir boru gibi yeni ürünlerle genişleyen ürün dizini yeni finansal başarılar sağladı.

1920 – Dünya Savaşı sonunda Lorraine’deki tesislerini kaybeden Hermann Röchling yeni üretim fırsatları ararken büyük hissedarlardan biri oldu. Nisan 1920’de Stahlwerke Buderus-Röchling Aktiengesellschaft ismiyle kurulan yeni şirket, Wetzlar’daki merkezle çelik üretimi konusunda işbirliği yapan bir yan girişim olarak konumlandı. Buderus’un 1924’te ismi tekrar değişerek Stahlwerke Röchling-Buderus oldu.

1965 – 1960’ların başında Buderus ısıtma ve iklimlendirme teknolojilerine odaklandı. Ayrıca binalar için döküm ürünler, mutfak ve laboratuar malzemeleri de üretiyordu. 1965’in başında Buderus’che Eisenwerke, Röchling hisselerini alarak şirketin adını Edelstahlwerke Buderus AG olarak değiştirmiş oldu.

1977 – Geleneksel ergitme yöntemleriyle üretilen çeliklere kıyasla yüksek safiyetli ISO-B çelikleri üretildi. ISO-B nitelikli takım çelikleri, öncelikle sıcak iş uygulamalarında kullanım avantajı yarattı.

1998 – Şirket kalıp sistemlerindeki hamil grubu çelik çeşitlerini de ürün portföyüne katmış oldu.

2001 – Plastik kalıp çelikleri pazarına sunulan Thruhard Supreme® ile Buderus Edelstahl, dövme plastik kalıp çelikleri alanında pazardaki liderliğini pekiştirmiş oldu.

2003 – Sıcak çelik dövme otomatik pres hattı devreye alındı. Böylelikle şaft, aks ve ilgili dişli üretimi ticari araçlar için iddialı hale geldi.

2005 – Edelstahlwerke Buderus AG, Avusturya merkezli Bohler-Uddeholm AG tarafından satın alındı. Bohler-Uddeholm 2007’de Voestalpine Çelik grubuna bağlandı. Şirket ismi böylece Buderus Edelstahl GmbH oldu.

2010 – Buderus çelik üretiminde 80/100 MN’lik dövme presini devreye aldı.

2014 – 1560 çalışanıyla Buderus 2013/14 yılında 410 milyon euro’luk bir hacime ulaştı. Atık toz miktarını azaltan ileri teknoloji arıtma sistemiyle tesis içi ve tesis dışı çevre kirliliği oranını 4 kat azalttı ve Wetzlar’da çevre dostu yeni bir kalite ve sürdürülebilirlik dönemi başlamış oldu.

2015/16 – Buderus Edelstahl GmbH doğrudan stok ve satış hizmetleriyle Türkiye’de faaliyetlerine başladı.